Hosting współdzielony, VPS czy może serwer dedykowany?

Hosting współdzielony

Inaczej serwer wirtualny. Jest to najpopularniejsze na rynku rozwiązanie, jeśli chodzi o firmowe strony internetowe oraz zaplecze dla małych serwisów i sklepów internetowych. Użytkownik otrzymuje w pakiecie odpowiednie parametry wydzielone w ramach serwera fizycznego. Dzięki hostingowi współdzielonemu właściciel serwisu internetowego otrzymuje miejsce na stronę WWW, pakiet transferu danych zapewniający obsługę ruchu na stronie,  pocztę elektroniczną i serwer FTP. Ponadto hostingowi często towarzyszą dodatkowe usługi, takie jak rejestracja domen i możliwość skorzystania z kreatora stron internetowych. Wszystkie te cechy w powiązaniu z niskim kosztem powodują, że jeszcze długo będzie to wiodąca oferta firm hostingowych.

Hosting VPS

Pod skrótem VPS kryje się angielska nazwa Virtual Private Server. Jest to rozwiązanie idące o krok dalej niż hosting współdzielony, gdzie na serwerze fizycznym mamy wydzielone niezależne jednostki wirtualne z bezpośrednim dostępem do systemu operacyjnego (tzw. konto root). Dzięki temu użytkownik może instalować na serwerze własne oprogramowanie, w większym stopniu decydować o parametrach hostingu, a przede wszystkim zarządzać nim w bardziej elastyczny sposób, co jest przydatne dla bardziej złożonych projektów, np. rozbudowanych baz danych czy często odwiedzanych serwisów. Najczęściej VPS oznacza też mniej klientów „dzielących” się jedną fizyczną maszyną, co oczywiście przekłada się na większą dostępną moc dla serwisu klienta.

Serwer dedykowany

Najbardziej rozwinięte projekty internetowe wymagają nie tylko dużej mocy oraz powierzchni, ale pełnej kontroli nad systemem operacyjnym, dlatego w takich przypadkach zalecane jest skorzystanie z oferty serwera dedykowanego. Oznacza to wynajęcie na własność całego, fizycznego serwera o określonej konfiguracji. Każdy projekt jest inny, dlatego tutaj mamy do czynienia z dużą dowolnością wyboru sprzętu i oprogramowania o dużej mocy. Co istotne, wysokie koszty dzierżawy serwera są i tak korzystniejsze w porównaniu do konieczności utrzymywania mini Data Center w siedzibie firmy. Coraz częściej na rynku można znaleźć przystępne cenowo oferty serwerów dedykowanych.