Usuwamy karty tunelowe ISATAP – Częsta przyczyna spowolnienia komputera Vista / Windows7

Problem dotyczy użytkowników systemów Windows z rodziny Vista oraz 7. W systemie mogą pojawić się problemy z siecią, brak łączności z internetem itp. Po wejściu w Centrum sieci i udostępniania w części zatytułowanej „Wyświetlanie aktywnych połączeń” widzimy zamiast jednej sieci, dwie lub więcej.

W wierszu poleceń CMD (Start > Uruchom > CMD) po wpisaniu ipconfig /allzobaczymy dodatkową kartę sieciową o nazwie Microsoft ISATAP.

Najszybszym rozwiązaniem tego problemu jest wyłączenie usługi Pomoc IP (IP Helper). Aby to zrobić wchodzimy w Panel Sterowania > Narzędzia administracyjneUsługi, na liście odnajdujemy interesującą nas pozycję, wchodzimy w jej właściwości i klikamy Zatrzymaj, zaś na liście wyboru Tryb uruchomienia, wybieramy Wyłączony.

Pozostaje nam teraz zrestartować sieć. (Centrum sieci i udostępniania > Zmień ustawienia karty sieciowej, tu klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonkę sieci i wybieramy Wyłącz. Kiedy ikona zmieni wygląd, ponownie klikamy prawym i wybieramy opcję Włącz.

Jeżeli nadal występują problemy, można sprawdzić czy w usługach (Start > Panel Sterowania > Narzędzia administracyjne > Usługi) jest wpis podobny do tego:##Id_String2.6844F930_1628_4223_B5CC_5BB94B879762 ##

Jeżeli tak, należy wykonać następujące kroki:

  1. Start > Wszystkie programy > Akcesoria > Wiersz polecenia (klikamy PPM i wybieramy opcję Uruchom jako administrator)
  2. W konsoli wpisujemy: cd „\Program Files\Bonjour” w przypadku systemu Windows w wersji 64 bit wpisujemy:  cd „\Program Files (x86)\Bonjour” )
  3. Jeżeli już jesteśmy w kataloku Bonjour wykonujemy kolejno następujące komendy:
  4. mDNSResponder.exe -remove (zatwierdzamy ENTEREM)
  5. ren mdnsNSP.dll mdnsNSP.dll_OLD (zatwierdzamy ENTEREM)
  6. Po wykonaniu tych kroków, restartujemy komputer, sieć powinna działać już poprawnie.

Jeżeli chcą się Państwo pozbyć wirtualnych kart sieciowych Microsoft ISATAP, można tego dokonać przy pomocy programu devcon.exe, oto instrukcja oraz link od programu:

Uruchamiamy Wiersz polecenia (wcześniej o tym pisałem). Po uruchomieniu okna, wpisujemy w zależności od lokalizacji pliku devcon.exe następującą linijkęC:\devcon.exe remove *ISATAP* po czym wciskamy ENTER

Jeżeli chcą się Państwo pozbyć wirtualnych kart sieciowych Microsoft 6to4, można tego dokonać przy pomocy programu devcon.exe, oto instrukcja oraz link od programu:

Uruchamiamy Wiersz polecenia (wcześniej o tym pisałem). Po uruchomieniu okna, wpisujemy w zależności od lokalizacji pliku devcon.exe następującą linijkęC:\devcon.exe remove *6to4* po czym wciskamy ENTER

Kliknij aby ściągnąć plik devcon.exe

Strona Microsoftu z opisem programu devcon.exe